2022-03-31 0
Acronis, глобалният лидер в киберзащитата, публикува своя годишен Глобален доклад по повод Седмицата на киберзащитата 2022, подготвен за тазгодишния Световен ден на бекъпа. Докладът, в който са изследвани над 6 200 ИТ потребители и ИТ мениджъри от малки бизнеси до големи корпорации в 22 страни, разкрива някои от най-критичните недостатъци, налични в практиките по киберзащита в днешно време, търсейки защо се явяват те и предлагайки насоки как могат да бъдат преодолени.
Едно от ключовите наблюдения в доклада миналата година бе, че 80% от организациите са поддържали едновременно до 10 решения за защита на данните и киберсигурност – и въпреки това над половината от тях са пострадали от прекъсване на работните процеси поради загуба на данни. Ясно е, че повече решения не означава по-добра защита.
Тази година виждаме, че тенденцията се влошава: докато 78% от организациите в глобален план поддържат по над 10 различни решения, 76% от организациите са претърпели прекъсване на работата заради загуба на данни. Това представлява 25% увеличение в сравнение с 2021. Прекъсването на процесите произтича от набор от причини, сред които системен срив (52%), човешка грешка (42%), кибератаки (36%) и вътрешни атаки (20%).
В резултат, сега ИТ отделите на 61% организациите по света отчитат, че предпочитат интегрирано решение, което да замени техните сложни комбинации от инструменти за киберзащита и защита на данните с единно, унифицирано решение.
"Тъй като целият свят е все по-застрашен от различни видове атаки, преминаването колкото се може по-скоро към универсални решения от вида „всичко в едно“ е единственият начин за постигане на наистина пълноценна киберзащита. И именно това е проблемът, който Acronis се е заел да реши", казва Кандид Вюуст, вицепрезидент по изследванията в областта на киберзащитата в Acronis. "Нападателите не дискриминират никого, когато става въпрос за средства или мишени, така че силната и надеждна сигурност вече не е опция – това е необходимост".
Проследихме и друга тревожна тенденция, отговорна за снишаването на гарда при киберзащитата и увеличаването на бюджетите за ИТ сигурност:
Изглежда, че ИТ мениджърите се стараят да изглеждат по-добре подготвени, отколкото са в действителност. Но от своя страна това е заблуждаващо за техните мениджъри, бордовете на директорите, индустриалните анализатори и потребителите.
Въпреки това, ако преобладаващото мнозинство от ИТ мениджърите действително имат подобни решения, то изглежда, че те не ги използват правилно: просто са затрупали своите ИТ активи с всички възможни препоръчни технологии за киберзащита. А това означава разходване на много пари напразно.
Tази година организациите харчат повече за ИТ сигурност. Но ако се сравни тенденцията с цялостния ИТ бюджет, става ясно че организациите все още се отнасят към своята кибер-защита като към нещо, което "е хубаво да го има", а не като нещо, което "непременно трябва да е налице":
Честите бекъпи, които бяха мотивирани от прехода към дистанционна форма на работа, вече са минало: третина от ИТ мениджърите бекъпват само веднъж в седмицата, а 25% правят бекъп веднъж в месеца. Прилагането на най-добрите практики за бекъп намалява по всички направления — ИТ екипите в едва 15% от организациите се придържат към тях.
Подобно на миналата година, 10% от ИТ мениджърите не са сигурни дали техните компании попадат в обхвата на каквито и да било регулации относно данните. Това показва, че ИТ мениджърите, подобно на ИТ потребителите, са в безпътица.
Според изследване на Acronis, 86% от организациите в глобален план са разтревожени заради заплахата от нарастване на атаките, мотивирани от политически причини, породени от влошаващия се геополитически климат. И все пак техите тревоги не се превръщат в подобрения на тяхната киберзащита.
Най-важният извод е, че остарелите подходи, на които професионалните ИТ екипи са разчитали много години, сега вече ги предават. За постигането на по-надеждна, по-холистична защита на данните, приложенията и системите от съществено значение е наличието на задълбочен и лесен за следване подход – такъв, който съчетава киберсигурност, защита на данните и управление в едно решение.
Само един от всеки десетима потребители прави бекъп ежедневно, докато 34% от потребителите правят бекъп на месечна база— потресаващите 41% от потребителите правят бекъп още по-рядко или просто не правят бекъп изобщо. Все пак 72% от потребителите са изпитали нужда от възстановяване чрез бекъп поне веднъж през изминалата година (33% — повече от веднъж). Това означава, че някои от потребителите, които са избрали да не правят бекъп, са загубили завинаги своите данни:
Това, което виждаме тук, е огромна пропаст в начина, по който организациите и индивидуалните потребители подхождат към киберзащитата на теория и на практика. Acronis осигурява набор от решения, които могат да стеснят тази пропаст — измежду тях е Acronis Cyber Protect, който се използва от над 20 000 доставчици на услуги за предпазването на над 750 000 бизнес-организации.