начало

Марин Маринов е избран за председател на апелативния съд във Варна Марин Маринов е избран за председател на апелативния съд във Варна

Облагане с данъци на продажба на апартамент в груб строеж?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Облагане с данъци на продажба на апартамент в груб строеж?

Мнениеот Kalin178 » 22 Фев 2008, 00:23

Здравейте,

Пиша Ви понеже съм сигурен, че в този форум мога да намеря компетентни лица по този въпрс.

Мой приятел си купи апртамент на фаза груб строеж(в нотариалния акт е записано че е на груб строеж), като го беше предплатил още преди време. Сега цената на апартамента много се вдигна и той иска да го продаде като апартамента все още е на етап груб строеж.

С какви данъци ще бъде обложен при положение че това е неговата първа продажба и продажбата ще е на етап груб строеж?

запознат съм с този член:

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота


Но незнам дали строеж на акт 14 спада в категорията на "недвижим жилищен имот"

51. (Нова, ДВ, бр. 113 от 2007 г.) “Недвижим жилищен имот” във връзка с прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 1 е недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.

Освен данък печалба, плаща ли се и друг данък(Данък общ доход)?
Не съм наясно с данъците и се опитвам да си изясня нещата

Благодаря Ви предварително!
Kalin178
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2008, 00:01

Мнениеот vanina65 » 22 Фев 2008, 10:52

ами според това определение за жилищен имот вашия апартамент във фаза акт 14 не е жилищен имот защото не можете да си събуете пантофите и да влезете и да задоволявате жилищните си нужди.ако искате да избегнете плащането на данък продайте го на същата цена на която сте го купили по нот.акт.има и други начини но да уважаваме труда на счетоводители и адвокати .приятен ден на всички. :roll:
vanina65
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 21 Сеп 2006, 13:20

Мнениеот nasko_69 » 13 Мар 2008, 23:51

Изхождайки от разпоредбите на ЗМДТ, този имот, дори и със степен на завършеност 60 процента може много бързо да стане жилищен и да задоволява жилищните нужди на собственика му, преди да бъде приет от съответните комисии.
Достатъчно е да се подаде декларация за имота по чл.14 от ЗМДТ и се посочи като жилище. На основание на това общината определи и изиска данъка за имота. В този закон е налице един чл. 15, ал.1, според който данъка се дължи и от следващия месец на започване използването на имота. Това може да се случи и преди издаването на заключителния акт за приемане на обекта. В страната има доста такива случаи.

В този случай вече е изпълнено определението по реда на ЗДДФЛ
"Недвижим жилищен имот" във връзка с прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 1 е недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
Това понятие е изключително широко.

Щом общината е приела декларацията по чл.14 от ЗМДТ и е обложила имота като жилищен, значи той задоволява жилищните нужди на лицето.
nasko_69
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Сеп 2006, 19:22

Мнениеот siren » 14 Мар 2008, 12:43

Извинявам се, че използвам темата, но във връзка с изказването на nasko_69, имам изградена пристройка, за която все още нямам удостоверение за ползване или Акт 16 за другите обекти и в Данъчната служба ми отказват да приемат декларация, с обяснението че ми е необходимо това Удостоверение.....и така много време не мога да платя данък ....
siren
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 16 Фев 2007, 17:59

Мнениеот nasko_69 » 16 Мар 2008, 00:27

В този случай ти си на далавера. Една сграда може да се построи много бързо, а за узаконяването и да са нужни и 20 години. Има доста примери в тази насока. Дори и не приета от държавно приемателната комисия, дадена сграда може да се ползва от обитателите, които използват сметосъбирането, инфраструктурата и други дейности на общината. Щом не ти приемат декларацията си ползвай спокойно сградата и не си плащай данъците. Ти не носиш вина, че служителите от твоята община са неграмотници и не са си прочели дори и ЗМДТ. Принципа на деклариране по реда на ЗМДТ може да бъде и доброволен. Това ясно и точно е отредено в закона /днес декларирам, че от вчера аз вече ползвам сградата, която все още не е приета и се нуждая от инфраструктурата на общината, за което трябва да си плащана данъците/, но откакто местните данъци отидоха на подчинение при общините, закона се опорочи и от неграмотността на кметските служителчета.

От действията на служителите в твоята община губи града, а ти само печелиш. Щом искат акт за приемане на сградата, то ти я декларирай тогава когато ти го дадат. А до тогава използвай помещението и руши инфраструктурата около него, без да плащаш данъци. Просто може и цял живот да си на далавера, заради някое неграмотно общинско служителче. Винаги може да посочиш, че я обитаваш от преди десет дени.

П.П. Все още и да искаш да станеш честен данъкоплатец не можеш, заради някой неграмотен бюрократ!!!
nasko_69
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Сеп 2006, 19:22


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Google Adsense [Bot] и 38 госта


cron