amoretwist написа:... къде в закона е записано, че никой не може да оспорва дарението на лична собственост?
Дарителят - като собственик - има право да се разпорежда със своето имущество, както намери за добре.
amoretwist написа:Да разбирам от дотук написаното, че най-добрия и удачен вариант за дамата ще е дарение, което не би могло да бъде оспорено?
Правете разлика между оспорване и отмяна на дарение. И третото - възстановяване на запазената част.
Всеки може да оспорва каквото иска, ама ... Дарение може да се отмени само от дарителя и само в изрично и изчерпателно изброените хипотези:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
ЗЗД
Възстановяване на запазена част може да иска само този, който има такава!
amoretwist написа:И още нещо, което възниква в съзнанието ми: дарението е само за недвижимо имущество или не? Ако е завещание и тя дари цялото си движимо и недвижимо имущество и депозити няма ли да е по-удачно, в случая за мен (тъй като това е нейното решение в този момент).
Не, не е само за недвижимо имущество.
Чл. 225. С договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема.
Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им.
При безусловното дарение има неудобство за дарителя. Надарения веднага става собственик.
При дарение с тежест (например - за „гледане“) - вече става договор между двете страни. Който се разваля по стандартния ред - чл. 87 от ЗЗД в случай на неизпълнение на тежестта
amoretwist написа:Завещанието, ако е собственоръчно, не изисква никакви финансови плащания към държавата, общината и др. в момента, нали? И ще е мой ангажимент (ако) придобия завещаното да платя съответните данъци и такси.
Не - завещанието е заявление за бъдещи действия. Какво ще се случи, когато завещателя почине.
За плащанията:
Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин
Чл. 44. (1) Обект на облагане с данък са имуществата, придобити по дарение, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.
(2) Подлежат на облагане с данък в размер на данък дарение и безвъзмездно придобитите по друг начин имущества, както и погасените чрез опрощаване задължения.
(3) Данък при безвъзмездно придобиване на имущества се дължи и при придобиване на недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях по давност.
(4) Алинея 1 не се прилага за моторни превозни средства, придобити преди първоначалната им регистрация за движение в страната.
(5) Алинея 2 не се прилага, ако прехвърлянето е в изпълнение на задължение по закон или въз основа на акт на Министерския съвет за безвъзмездно предоставяне на имущества на инвеститори по приоритетни инвестиционни проекти.
(6) Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.
Чл. 45. (1) Данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото по чл. 44, а при замяна - от лицето, което придобива имуществото с по-висока стойност, освен ако е уговорено друго.