начало

Марин Маринов е избран за председател на апелативния съд във Варна Марин Маринов е избран за председател на апелативния съд във Варна

Контрол над АС върху чл. 306 АПК - как?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Контрол над АС върху чл. 306 АПК - как?

Мнениеот slavchokrastev48 » 18 Юли 2023, 07:31

Има ли някой опит с чл. 304 и 306 от АПК?

Казус: Налице е съдебно определение влязло в сила от датата н акоято изтича срока за обжалване. Чрезн него административния орган се задължава да извърши определено действие и да се издаде документ. Законовия срок за това е едномесечен. Този срок е изтекъл и решение няма.

Ищецът ще сезира АС и ще го помоли да глоби административния орган с глобите предвидети по чл. 304 и затова си има специален ред който е в чл. 306

Ред за налагане на наказание при неизпълнение на съдебни актове

Чл. 306. (1) В случаите на нарушения по чл. 304 актове за установяването им не се съставят.
(2) Наказанията се налагат с разпореждане на председателя на съответния съд или на овластено от него длъжностно лице.
(3) Преди налагане на наказанието на нарушителя се дава възможност да даде писмени обяснения в 14-дневен срок от съобщаването и да посочи доказателства. Наказващият орган може да събира и други доказателства.
(4) Препис от разпореждането се връчва на нарушителя.
(5) Разпореждането подлежи на обжалване пред тричленен състав на същия съд в 7-дневен срок от връчването му.
(6) Съдът решава делото по същество. Решението му не подлежи на обжалване.


ОБАЧЕ как може ищеца да иска информация как върви процедурата по налагане на глоба, какви обяснения евентуално е дал административния орган.

Изглежда АПК изцяло лишава ищците от контрол над дейността на АС в случая?

Аз не мисля че нито АС, нито административния орган ще си направи труда да уведоми ищеца по хода на глобяването - тякова изискване в чл. 306 няма.

Но има ли някъде в АПК нещо друго на което ищците да се позоват?

Примерно, представете си че административния орган и АС си дейсват заедно като приятелчета. Задействат някакви процедури по ужким глобяване с минимален размер, административния орган предлага някакво псевдо-обяснение за забавата изсмукано от пръстите си - как се контролира тази дейност от ищците или ВАС или евентуално от ВСС?
slavchokrastev48
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Юли 2023, 13:54

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron