осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
24 Сеп 2008, 18:52
от babyboopk
Здравейте,
Въпросът ми касае осигуряване при майчинство, а случайят е следният: майка, която получава обезщетение за гледане на малко дете (детето е на 9 месеца и тя има намерението да продължи да получава "обезщетението" до навършване 2 г на детето) към настоящият момент е назначена за управител на търговско дружество. Несъмнено (по мое мнение) следва да се осигурява на основание чл.4, ал.1, т.7 от КСО като управител на дружеството, но какво става с обезщетението за майчинство? Следва да получава 50% от него или....?
Благодаря ви предварително
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
01 Окт 2008, 21:16
от ivminkov
До 315-я ден след раждането тя е в болнични и в този момент не трябва да работи и да получава възнаграждение. Ако работи после ще се наложи да връща получените суми. Забранено е да сеполага труд при наличие на болничен. След 315-тия ден -има два варианта - или излиза в майчинство до 2 г. на детето и получава 220 лв. (към момента) на месец, или се връща на работа и получава заплата и 50% от 220 лв. като обезщетение до навършване на 2 г.на детето. Трети вариянт - прехвърля майчинството на някой роднина (майка, свекърва, баща, свекър) и те получават цялото майчинство а тя си работи спокойно и без притеснения.
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
02 Окт 2008, 18:48
от babyboopk
Благодаря за отговора! Това, което изброявате като варианти и аз си ги помислих, но има един тънък момент - тя е управител и съдружник в ООД. Съответно трябва да подаде заявление до НАП , да се регистрира като самоосигуряващо се лице (предполагам и на двете основания, до размера на максималния осигурителен доход), трудовото и правоотношение също не е прекратено и тя все още получава обезщетението си за отглеждане на дете до 2 год възраст....... какво ще стане с него..... ще продължи да го получава (предполагам да
)? Ако не - варианта да получава 50% от обезщетението отпада, тъй като тя се явява в две правни качества....
За първи път се сблъсквам с подобен казус, законовата уредба смея да кажа ми е ясна, но практиката..... за съжаление все още не..... а съдейки и по вниманието, което предизвика, поставеният от мен проблем... определено хората с познания в тази материя са малко.
Още веднъж Ви благодаря че се отзовахте
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
03 Окт 2008, 05:50
от prnedev
Ще получава ли доходи за вложен личен труд в дружеството (извън дохода по договора за управление)? Ако не, тогава няма да се регистрира като самоосигуряващо се лице. А ако се притеснявате за осигуряване върху едни и същи доходи, но на двете основания, няма такава опасност
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
03 Окт 2008, 15:40
от babyboopk
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
03 Окт 2008, 15:52
от prnedev
За доходи получени от вложен личен труд в дружеството, разбирам примерно - свършва работа като "зидаро-мазач", тогава осигуряването е по чл.4 ал.3 т.2 КСО
Ако получава доходи само от управлението - осигуряването е само по чл.4 ал.1 т.7 КСО. Разгледайте това
указание на НОИ
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
05 Окт 2008, 00:14
от babyboopk
Re: осигуряване на майка - управител в ТД
Публикувано на:
05 Окт 2008, 14:15
от johnn
От изложените обстоятелства във въпроса безспорно е само едно. Майката е в отпуск за отглеждане на дете по трудовото си правоотношение и желае да го ползва до навършване на 2-годишната му възраст.
Същевременно възниква неизяснено с точни термини задължение за осигуряване като управител на ТД. За това управление има 2 варианта. Първи - по договор за управление с възнаграждение (тогава осигуряването е по реда на 4 (1), т. 7 КСО). Втори - като съдружник, на основание представителната му власт, вписана в ТР (тогава осигуряването е по реда на 4 (3), т. 2 КСО).
И в двата варианта ще продължи без проблеми ползването на отпуска по 164 КТ и получаването на обезщетението по 53 КСО. Нито има необходимост от прекратяване на този отпуск и редуциране на обезщетението на 50%, нито има необходимост от прехвърлянето му на друго лице.
Основания:
за първия вариант е писмо на НОИ 91-01-272/23.11.04 за изплащане на обезщетение по чл. 53, ал. 1 от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164, ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател (след като е разрешено по време на отпуска да се работи по трудов договор, без да се прекратява обезщетението, няма основание това да се забранява за облигационен договор);
за втория вариант е писмо на НОИ 91-01-75/28.03.2003 за изплащане на парични обезщетения при бременност, раждане и отглеждане на малко дете на самоосигуряващи се лица. Ето и конкретно какво от писмото се отнася за този случай:
"4. Когато самоосигуряващата се майка /осиновителка/ едновременно е осигурена и на някое от основанията по чл. 4, ал. 1 от КЗОО за всички осигурени социални рискове, тя има право на парично обезщетение при бременност и раждане по чл. 50 от КЗОО и на двете основания /чл. 5, ал. 5 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане/.
Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 от КЗОО, обаче, се изплаща само на едно от основанията в пълен размер – чрез работодателя, при когото ползва отпуск за отглеждане на малко дете. Ако майката /осиновителката/ продължи да упражнява трудова дейност като самоосигуряваща се, внася дължимите осигурителни вноски за ДОО и за здравно осигуряване, без да й се изплаща парично обезщетение по чл. 54, ал. 1 от КЗОО."