прехвърляне на майчинство
Публикувано на:
15 Юли 2008, 12:33
от kostadinova
Колеги,
Моля за съдействие, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем. Аз съм адвокат и в момента се ползвам от възможността да получавам обезщетение за отгл. на дете в рамките на 315 дни от раждането. Искам да прехвърля след изтичането им, ползването на отпуска за отглеждането на дете до 2год. възраст на моята майка, която работи на трудов договор. Може ли някой да ми посочи конкретните документи, които е необходимо да попълним и подадем, защото консултацията, която получих от НОИ не беше достатъчно адекватна, тъй като служителката ми отговори, че не било възможно това след като аз съм самоосигуряваща се - трябвало да съм на трудов договор. Аз ще подам документите и нека да ми откажат официално - не виждам никъде подобна забрана. Изискването е майка ми да е на трудов договор.
Благодаря предварително на всички отзовали се!
Публикувано на:
15 Юли 2008, 12:43
от daris
Милсля, че няма никакъм проблем.
КСО
Обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето .
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.
Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., доп., бр. 112 от 2003 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а , получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53 , ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или е осигурено за своя сметка за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Публикувано на:
15 Юли 2008, 15:28
от kostadinova
Daris, благодария за отговора, но това и аз го прочетох. Работата е там, че прехвърлянето на отпуска е уредено в КТ и от НОИ ми твърдят - (засега само устно, разбира се), че аз като самоосигурчващо се лице не мога да се ползвам от тази разпоредба в КТ.
Хайде, Колеги, няма ли някой, който да е вписан като адвокат и да е прехвърлял майчинство? Какви документи сте представили?
Публикувано на:
15 Юли 2008, 16:42
от radi1904
Здрасти, възможно е прехвърлянето на майчинството от самоосигуряващ се.
Документите се подават до НОИ чрез работодателя на лицето, което ще ползва майчинството. Подаваха се някакви приложения към Наредбата за отпуските към чл. 164 от КТ,молба за отпускане на обезщетение по чл. 53 от КСО от лицето, което ще ползва майчинството- имаше ги в сайта на НОИ, а на мен лично ми искаха и удостоверение от Адвокатската колегия колко дни от отпуска съм ползвала и колко ми остават:)
Публикувано на:
15 Юли 2008, 22:32
от kostadinova
Благодаря много на radi1904! Като мина и аз през процедурата, ще пиша дали съм успяла!
Публикувано на:
16 Юли 2008, 09:31
от radi1904
Успех! Забравих само да кажа, че този, който ще ползва майчинството ще трябва да подаде молба до работодателя си за да му се отпусне този отпуск и към документите в НОИ се прилага и заповедта на работодателя за разрешаването на отпуска.Общо взето личните състави на предприятията са наясно с тези процедури. В моя случай личният състав на придприятието на майка ми беше питала подробно в ТП на НОИ и там й бяха обяснили подробно.
Пиши като приключи всичко:)