Страница 1 от 1
Осигуряване на самоосигуряващ се
Публикувано на:
25 Яну 2007, 21:22
от lisi_mimi
Как да осигурявам самоосигуряващ се, който има ЕТ и е управител на ЕООД? Осигурявам го ЕТ-то. Трябва ли да го осигурявам и от ЕООД-то?
Публикувано на:
26 Яну 2007, 01:18
от eti_6
с договор за управление - той е управител на ЕООД, и като самоосигуряващ се от ЕТ-то
Трябва да се осигурява и от двете места
Публикувано на:
26 Яну 2007, 09:12
от vanina65
ПИСМО ИЗХ. № 26-1564-1 ОТ 01.07.2005 Г. НА НОИ ОТНОСНО: ОСИГУРЯВАНЕТО НА УПРАВИТЕЛ НА ООД, С КОГОТО ДРУЖЕСТВОТО НЯМА СКЛЮЧЕН ДОГОВОР
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
Въпрос? Как следва да се осигурява управител на дружество с ограничена отговорност, при положение че с него няма сключен договор, а е вписан като управител само в съдебното решение на фирмата?
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества следва да се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), т.е. за всички осигурени социални рискове.
Съгласно разпоредбите на чл. 6, ал. 4 от КСО за работещите по договори за управление и контрол на търговски дружества осигурителни вноски се дължат върху полученото брутно трудово възнаграждение, намалено с признатите разходи, но върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
От данните в молбата е видно, че договор за управление с лицето няма сключен, а същият е вписан за управител в съдебното решение.
Договор за управление се счита за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител - срещу заплащане на възнаграждение.
Във Вашия случай, като се има предвид гореизложеното, управителите на търговското дружество - ООД, подлежат на осигуряване за всички осигурителни случаи след изплащане на възнаграждение по договора за управление.
Публикувано на:
26 Яну 2007, 12:21
от dil_d
Ще ви дам един пример.Мъжът ми има четири ЕООД-та и едно ЕТ...Не може да се осигурява от всички?! Избира се едно,от което се осигурява и това е...Аз също преди да се впиша като адвокат,работих като юристконсулт и се осигурявах като такава,но имах и ЕООД,на което бях и Управител. В НАП не можаха да ми отговорят еднозначно,дали няма да ми поискат осигуровки със задна дата и от ЕООД-то...но уж нямало.Имал си право на избор от къде да се осигуряваш когато имаш няколко възможности...но не беше много убедена тая от НАП...
Публикувано на:
26 Яну 2007, 21:33
от lisi_mimi
Самоосигуряващият ми не е управител на ЕООД-то си по ДУК.Осигурявам го от ЕТ-то за пенсия и здравно Как да го осигурявам през 2007 г.? Трябва ли да му внасям и ОЗМ?
Публикувано на:
28 Яну 2007, 17:00
от monik
Подава се декларация в НАП на кое от двете места ще се осигурява.
Публикувано на:
28 Яну 2007, 20:43
от megy_bogestvena
Не е необходимо да се осигурава от ЕООД-то, щом се осигурава през ЕТ-то. За целта е необходимо, обаче по договора за управление да не е предвидена сума. Такова е мнението и на държавните служители от НАП, при които се извършва регистрацията в НАП.
Публикувано на:
29 Яну 2007, 03:27
от prnedev
ПИСМО ИЗХ. № 24-28-264 ОТ 25.05.2006 Г. НА НАП ОТНОСНО: ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА ЛИЦЕ, КОЕТО Е ЕДНОВРЕМЕННО ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ И СОБСТВЕНИК НА ЕООД
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигурява (КСО) на задължително осигуряване подлежат едноличните търговци, собственици или съдружници на търговски дружества, които упражняват трудова дейност. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудова дейност се установяват с декларация, подадена в компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Едноличен търговец, в качеството си и на собственик на ЕООД, упражняващ дейност на две места, се осигурява в едното по избор, в случай че желае да се осигурява по Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина. Той формира годишния осигурителен доход от доходите си за всяка дейност поотделно, декларирани в съответните приложения и в Таблица 1 и 2 на годишната данъчна декларация по чл. 41 ЗОДФЛ.
Собствениците на ЕООД могат да се осигуряват в дружеството по два начина:
- по договор за управление и контрол - осигуряването е за всички осигурени социални рискове на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО върху възнаграждение, не по-малко от минималния месечен осигурителен доход и не повече от максималния размер за основните икономически дейности и квалификационни групи професии. Те не извършват годишно изравняване на осигурителния доход;
- като самоосигуряващи се лица - осигуряването е по чл. 4, ал. 3, т. 2 КСО и чл. 1 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина. Осигурителните вноски са върху месечен доход между минималния и максималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на ДОО за всяка календарна година. Ако получават възнаграждение за положения личен труд в дружеството, определят окончателен размер на годишен осигурителен доход по реда на чл. 6, ал. 8 КСО с годишната данъчна декларация по чл. 41 ЗОДФЛ.