- Дата и час: 20 Ное 2024, 03:48 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
плащане на мито при смъртта на инвалид
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
3 мнения
• Страница 1 от 1
плащане на мито при смъртта на инвалид
Интересувам се, какъв е реда, когато инвалида на чието име съм закупил кола почине преди изтичане на трите години. Чух, че има законен начин митото да не се плаща, тъй като инвалида ми е родител.Възможно ли е?
- mitko
Re: плащане на мито при смъртта на инвалид
mitko написа:Интересувам се, какъв е реда, когато инвалида на чието име съм закупил кола почине преди изтичане на трите години. Чух, че има законен начин митото да не се плаща, тъй като инвалида ми е родител.Възможно ли е?
Виж какво има на този форум: http://forum.mitnica.com/viewforum.php?f=6 по въпроса.
Тук съм извадим малко по темата:
Ето:
"..plashtate tzialata suma po kursa na denia na vnosa, sashto ot datata na smarta na invalida plashtate po okolo 100 lv mesechno zakasnenie = lixvi. Minal sam po toxi pat. Ima i drugi taxi za plashtane no mi se razminaxa zashtoto, invalida pochina samo 6 mesetza predi 3-te godini. Nachina na plashtaneto po savremenniat nachin na izchislenie, no po kurs na denia na vnosa..."
Още:
"....За информация на любопитните, правните аргументи са следните:
чл.88, ал.1, т.3 от Закона за митниците и чл.660, ал.2 от ППЗМ въвеждат един основен принцип - внос с ползване на митнически облекчения (безмитен внос, внос с освобождаване) се допуска като се определят условията относно използването или преназначението на стоките. В случай, че не се изпълняват определените условия или стоката не се използва по предвиденото от закона предназначение, ВЪЗНИКВА вносно митническо задължение.
Изхождайки от този принцип, от чл.720 от ППЗМ извеждаме предназначението на безмитно внесената кола (чл.720, ал.4, т.1 от ППЗМ) - чрез автомобила лицето компенсира ограничените си възможности и влиза в активна или пасивна връзка с обществото.
Всяко нарушение на предназначението или условията, на основание чл.199, ал.1, т.7 от Закона за митниците води до възникване на вносно митническо задължение.
В случай на смърт, автомобилът преминава към наследниците на инвалида. Ако измежду тях няма лице-инвалид, колата няма да се ползва според предназначението й - следователно възниква вносно митническо задължение на основание чл.199, ал.1, т.7 от ЗМ. Ако инвалидът има наследник - също инвалид и останалите наследници са съгласни той да продължи да ползва колата - няма промяна на предназначението, от тук - не възниква задължение.
Режимът на ДДС следва режима на митата - чл.27 от Закона за ДДС - възникне ли вносно митническо задължение, възниква и задължение за заплащане на ДДС, а на основание чл.60, ал.3 от ЗДДС - има ли лихва по Закона за митницата, от същата дата има и лихва по Закона за ДДС.
Дано тази информация да Ви е от полза."
Още:
"....при внос се плаща цялата сума, нямаме плащане на част от митото, пропорционална на оставащите месеци. Няма значение дали инвалидът е починал през първия ден или в последния ден от 3-годишния срок, в който автомобилът е под надзор. Плаща се цялото задължение, тъй като наследниците получават цялата кола, а е примерно 5/36 от нея..."
Още:
"...Принципът е, че автомобил, оформен на името на инвалид, остава под митнически надзор за срок от 3 години от датата на вноса. Надзорът задължава лицата, свързани със стоката, да уведомяват митницата за всички промени, които настъпват в обстоятелствата около автомобила. В конкретния случай при смърт на вносителя-инвалид, неговите наследници са длъжни да уведомят митницата за събитието. Искането им е за промяна на титуляра по митническа декларация – вместо инвалида – титуляр става негов наследник.
При получаване на тази информация за митницата възниква насрещно задължение по чл.205 от ЗМ – да уведоми длъжника (наследниците или заветника), че й е необходима информация, за да може да определи размера на митните сборове. Това се прави с уведомително писмо. В писмо им се дава срок да се явят в митницата и представят определени документи (удостоверение за наследници, смъртен акт, експертно решение от ТЕЛК, ако някой е инвалид и др.). При изясняване на всички обстоятелства около лицето, на името на което ще се прехвърли автомобилът, митницата на основание чл.206 от ЗМ взема под отчет задължението и уведомява длъжника за неговия размер, като му дава срок за заплащане на дължимата сума. Ако сумата не бъде платена в посочения срок, успоредно със задължението за заплащането на главното задължение, възниква и акцесорно задължение – за заплащане на лихва. Принципът е, че след изтичане на срока за доброволно плащане длъжникът изпада в забава и дължи лихва.
Освен по гореописаната схема, митницата събира информация и по други канали. Ако инвалид почине и неговите наследници не я уведомят за настъпилите обстоятелства, митницата събира информация чрез КАТ и чрез ЕСГРАОН. В този случай тя уведомява наследниците да се явят в митницата за изясняване на обстоятелствата и започва процедурата по чл.205 и чл.206 от ЗМ.
В чл.206, ал.3 от ЗМ е разгледана особена хипотеза – в случай, че са изминали три години от смъртта на инвалида, и митницата не е предприела действия по уведомяване на длъжника за размера на митническото задължение, тя губи правото си да събере вземанията си..."
Още:
"..Знаеш, че трябва да уведомиш митницата за настъпилите обстоятелства, но си траеш и стискаш палци митницата да не разбере случайно по някой от другите канали (КАТ и ЕСГРАОН).
Нали знаеш, че незнанието на закона, не извинява никого.
Не пропускай и следния детайл: Ако в рамките на трите години митницата те уведоми (дори и в последния ден - важи нейното пощенско клеймо), вече няма значение дали ти си се появил или не. За митницата срокът спира да тече до изясняване на обстоятелствата. С една дума - гориш."
Успех
- Гост
3 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 91 госта