Страница 1 от 1

ПТП-завеждане на дело-процедура

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2014, 17:14
от milkova_123
Здравейте,
Имам нужда от съвет/помощ относно следният казус /става въпрос за ПТП, в което не съм участвала лично, по-малката ми сестра е управлявала автомобила аз ще разкажа накратко историята/.
Произшествието става в населено място с ограничение на скоростта от 50 км/ч, на прав участък с непрекъсната линия. От дясно на платното е спряло МПС /бус/, който дава ляв мигач и иска да направи обратен завой. Сестра ми кара автомобила в същото платно и иска да го изпревари с ляв мигач и да продължи направо. Шофьорът в буса я вижда /той няма право да направи обратен завой на това място/. Проблемът е, че той има възражение по протокола - бил се разтреперил не бил на себе си от случилото се, не е съгласен с описа на произшествието от КАТ и т.н. Свидетели на случая казаха също, че той е бил виновен в случая. На неговият бус щетите са ляв фар и леко изкривена броня. Сестра ми кара опел корса, която е ударена странично със счупено дясно стъкло, ударена дясна врата, изкривена броня, счупено старнично огледало. ремонта струва 600 лева. Оценката на щетите от застрахователната компания са за около 150 лева /те не са преведени още, но комисия може да приеме неговото възражение и да ни се откаже изплащане на обезщетението/. Буса е застрахован в Евроинс, а Опел Корсата в ХДИ. От застрахователната компания ми обясниха, че можем да заведем дело за имуществени и неимуществени вреди. За уточнение Корсата няма каско, и обещетението е по ГО. Интересуваме по кои чл. от закона се завежда дело и каква е самата процедура.
Благодаря предварително.

Re: ПТП-завеждане на дело-процедура

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2014, 18:59
от kdkrastev1234
Така, както сте описали, следва да получите обезщетение по ГО на буса в Евроинс. Те нямат практика да плащат, така че почти сигурно ще трябва да водите дело.
Неимуществените вреди са болки, страдания и разстройство на здравето. Доказват се със съответните медицински документи и медицинска експертиза. Не сте описали да сте претъпели такива и да разполагате с доказателства за тях.
Относно имуществените вреди, можете да претендирате разликата между определените от застрахователя 150 лв. /ако ги изплатят/ и реалната стойност на ремонта от 600 лв. За целта трябва да пазите фактури, касови бележки и всички документи по ремонта, както и описа на щетите от застрахователя. Вероятно ще трябва и техническа експертиза.
Не можете да се оправите без адвокат. Приблизително, разноските по делото /държавна такса, адвокатски хонорар, депозит за експертиза/ ще са в размера на претенциите ви. Ако спечелите делото, те ще ви бъдат присъдени. Ще ви бъде присъдена и лихва за забава. Това обаче ще стане след 1-2 години.