Страница 1 от 1

дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 01:25
от pharmasist
написаха ми акт . На възражения написах: Имам съмнение и струва ми се , че полицая е употребил алкохол. Дойдоха негови колеги , направиха му проба и изписа 0.00. Сега иска да ми води дело. Ще ме осъди ли , след като не съм заявил ясна позиция , а просто едно съмнение ?

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 02:02
от doc03
:)

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 02:12
от pharmasist
в крайна сметка ще ме "О"съди ли съдът , при тези фактически обстоятелства

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 21:39
от votpuska
Само времето ще покаже, тук добри врачки няма. Ако аз съм съдията няма да те осъдя само заради това "струва ми се". За съжаление някои колеги не схващат драстичната разлика между "струва ми се/имам съмнения/опасявам се да не би/допускам и моля да се провери и пр." от една страна и "твърдя/смятам/считам и т.н."

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 22:37
от ivanov_p
Няма да те осъди, но винаги трябва да се има предвид, че никой не знае какво ще реши съд и младо момиче!

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 23:31
от votpuska
Начи ако съдийката е млада - спукана ти е работата :mrgreen:

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 00:21
от ilian_todorov
pharmasist написа:написаха ми акт . На възражения написах: Имам съмнение и струва ми се , че полицая е употребил алкохол. Дойдоха негови колеги , направиха му проба и изписа 0.00. Сега иска да ми води дело. Ще ме осъди ли , след като не съм заявил ясна позиция , а просто едно съмнение ?


Няма шанс да те съдят за набедяване (това е дело от ОХ), но може да се пробва да заведе частно нак. дело за клевета. Според мен едва ли ще спечели, но докато не реши съдът нищо не се знае.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 02:37
от ivan_lawyer
Колега, с глупости ни занимаваш.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2014, 21:04
от minov_nz
Делото за клевета е от частен характер. т.е полицаят трябва да заведе дело от частен характер в който няма да участва прокурор а самия полицай ще трябва да доказва обвинението. За да бъде изпълнен състава на клеветата - и да има клевета трябва да се докаже че има опозоряващи и неистински обстоятелства от които да сте изразил – изказване на мнение и даването на оценка не съставлява клевета.
Изразяването на съмнение представлява клевета ако това е доведено до знанието на трети лица – т.е. на други хора.
Имам съмнение и струва ми се , че полицая е употребил алкохол. - според мен представлява клевета НО само ако вие умишлено сте го казал след като сте знаели че не е пиян или сте допускали че не е пиян. В съда трябва да докажете че полицая е бил неадекватен или е говорил бавно или по някакъв начин вие сте се усъмнили че е трезвен и сте бил убеден че е бил пиян.- ако докажете това смятам че няма да ви осъдят за клевета.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2014, 22:38
от neutralen
В случая по скоро става дума за ОБИДА и за клевета.Има безспорни писмени доказателства за извършеното престъпление - вие не сте направили "възражение" срещу нарушението за което ви е съставен акт, а съвсем умишлено сте се опитали да дискрдитирате полицая, който ви е съставил Акта. Изразените "предположения" и "съмнения", че полицая е пиян само доказват целта и умисъла. Полицая, ако и да е пиян, не следва че това обстоятелство трябва да се пише в мястото за възражения по съставения ви акт.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 00:35
от bird_of_paradise
pharmasist написа:написаха ми акт . На възражения написах: Имам съмнение и струва ми се , че полицая е употребил алкохол. .....

Важното е, че не си конкретизирал за кой от всичките полицаи ( така щото по акта са поне двама) изразяваш т.н. "съмнение".

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 02:09
от georgiev_sfbg
pharmasist написа:написаха ми акт . На възражения написах: Имам съмнение и струва ми се , че полицая е употребил алкохол. Дойдоха негови колеги , направиха му проба и изписа 0.00. Сега иска да ми води дело. Ще ме осъди ли , след като не съм заявил ясна позиция , а просто едно съмнение ?


Определена категория престъпления не се преследват по общия ред, а само при наличие на подадена от пострадалия молба, наречена частна тъжба. С предявяването й в съда, се образува наказателно дело от частен характер (НЧХД), а подалото я лице (което е и пострадалият) се нарича частен тъжител. Такива престъпления, са например: обида, клевета, лека телесна повреда и други съгласно разпоредбите на НК. Подаването на частна тъжба, трябва да е задължително в срок до 6 месеца от узнаването за престъплението или от деня, в който пострадалият е получил съобщение за прекратяване на досъдебното производство, на основание, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия. Тъжбата, задължително трябва да бъде писмена, с данни за подателя и този срещу когото се подава. В нея, трябва да се изложи характера на престъплението, начина по който са причинени вредите, времето и мястото на извършване на престъплението и да е подписана. Частната тъжба, се подава в съответния районен съд по мястото на извършване на престъплението, заедно с копие от нея и писмените доказателства за подсъдимия, като се дължи и държавна такса. Тъжбата, следва да се подаде на „Регистратура”, където върху подадения екземпляр, ще бъде поставен входящ номер. В образуваното дело по частна тъжба, частният тъжител, осъществява изцяло ролята на обвинител (тук прокурор не участва) и не може да бъде свидетел. Частният тъжител, има всички права на страна в производството - да се запознае с делото и да направи необходимите извлечения; да представи доказателства; да участва в съдебното производство; да прави искания, бележки и възражения; и да обжалва актовете на съда, които накърняват неговите права и законни интереси. Частният тъжител, има право и да иска съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи за събиране на сведения, с които сам не може да се снабди. Неявяването на частният тъжител, на делото без уважителни причини, води до прекратяването му. Частната тъжба, завършва с произнасянето на присъда. В много случаи обаче, пострадалият (частният тъжител), може да постигне спогодба с подсъдимия, преди приключване на делото. Частният тъжител, може да оттегли тъжбата по всяко време. Заедно с частната тъжба и в рамките на наказателното производство, може да се предяви и граждански иск. Не може обаче, да се предяви едновременно и отделен граждански иск, защото престъплението първо трябва да бъде доказано, преди да се присъди обезщетение за претъпени вреди.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 09:45
от Pause
georgiev_sfbg написа:Не може обаче, да се предяви едновременно и отделен граждански иск, защото престъплението първо трябва да бъде доказано, преди да се присъди обезщетение за претъпени вреди.


Не е правилен извода ,производството трябва да се спре арг.Чл.229 ,ал.1 т.4 ГПК,ако е подаден ГИ пред граждански съд.От което ,изхода на наказателното делото е преюдиционален за спорното право./ въпроса е изследван от бел. адв.П.Смолички/

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 13:37
от doc03
georgiev_sfbg написа:12 Яну 2014 01:09 am Определена категория престъпления ...

:roll: :D
.... можеше просто с един линк ...

http://srs.justice.bg/srs/149-%D0%9A%D0 ... 1%82%D0%B0?

...ама явно някои неща са заразни ....

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 13:57
от ivanov_p
Алкохолното опиянение е временно и не може да се докаже, ако полицаят не си е направил проба за алкохол.

Re: дело за набедяване/клевета

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 23:08
от todorst
изследван от адв. Смолички!